Czy można używać płynu do płukania podczas prania ręczników?
Płyn do płukania – dlaczego nie jest odpowiedni do prania ręczników?
Płyn do płukania jest chętnie używany przez wielu z nas, głównie ze względu na to, że nadaje ubraniom miękkość oraz przyjemny zapach. Jednak w przypadku ręczników jego stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Najważniejszą funkcją ręcznika jest absorbowanie wody. Płyny do płukania pokrywają włókna tkaniny warstwą, która sprawia, że są one mniej chłonne, a w efekcie tracą swoją podstawową funkcjonalność i nasz ręcznik nie wchłania wody tak skutecznie jak powinien. Chociaż głównym celem płynu do płukania jest nadanie ubraniom świeżego zapachu, w przypadku ręczników może dziać się odwrotnie. Osady pozostawione na włóknach przez płyn mogą sprzyjać rozwijaniu się bakterii, co prowadzi do nieprzyjemnego zapachu ręczników, zwłaszcza gdy nie są one dobrze wysuszone.
Alternatywa dla płynu do płukania
Wiemy już, że stosowanie płynu do płukania przy praniu ręczników nie jest zalecane. Zamiast tego można dodać do prania pół szklanki płynu do płukania jamy ustnej – nie tylko odświeży ręczniki, ale również je zdezynfekuje. Wlej płyn do odpowiedniego pojemnika w pralce i wypierz ręczniki jak zwykle. Inną propozycją jest dodanie białego octu, który jest naturalny i biodegradowalny, a w praniu sprawia, że ręczniki stają się miękkie, jednocześnie pomagając w usunięciu resztek detergentu. Soda oczyszczona natomiast sprawia, że tkaniny stają się bardziej puszyste. Można ja dodać bezpośrednio do pralki w celu zmiękczenia wody i poprawy skuteczności detergentu. Niektóre naturalne olejki, takie jak lawendowy czy eukaliptusowy, mogą być dodawane do prania dla świeżego zapachu i dodatkowych właściwości antybakteryjnych.
Jakich detergentów używać do prania ręczników?
O jakości i miękkości ręczników decydują nie tylko materiał, z którego zostały wykonane, ale też jakość wody i rodzaj używanego detergentu. Wiadomo, że środki do prania powinny być wysokiej jakości, co jest oczywistością dla każdego dbającego o dom. Zamiast tradycyjnych proszków, zalecane jest używanie żeli lub kapsułek piorących. Proszki łatwo przenikają w strukturę ręcznika, ale ich skuteczne usunięcie podczas płukania bywa problematyczne. Aby zachować intensywne kolory ręczników, warto dobrze dopasować rodzaj środków piorących.
Jak prać ręczniki bawełniane a jak frotte?
Ręczniki, niezależnie od ich typu, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, by służyły nam jak najdłużej. Chociaż pranie w temperaturze 90°C może wydawać się skuteczne, tak wysoka temperatura nie jest zalecana dla ręczników, ponieważ może spowodować utratę ich sprężystości i miękkości, czyniąc je szorstkimi w dotyku. Przy praniu ręczników bawełnianych warto pamiętać o sortowaniu ich według kolorów, praniu w temperaturze miedzy 40°C a 60°C oraz unikaniu nadmiernej ilości detergentu i zmiękczaczy, przez które ręczniki tracą chłonność. Suszenie bębnowe oraz na świeżym powietrzu jest dla nich najkorzystniejsze. Z kolei ręczniki frotte najlepiej prać w temperaturze około 40°C, używając detergentów dla delikatnych tkanin. Także w ich przypadku powinniśmy unikać zmiękczaczy i preferować suszenie na świeżym powietrzu.
Jeśli nie jesteś pewien, jak prać ręczniki, zawsze możesz odnaleźć wskazówki na metce produktu. Wiele współczesnych pralek oferuje specjalne programy do prania ręczników. W przypadku braku takiego programu, dobrym wyborem jest zwyczajny, delikatny program prania. Ważne jest także, by ręczniki prać osobno - jest to sposób na uniknięcie szorstkich ręczników.
Częstotliwość prania ręczników
Często używane ręczniki, zwłaszcza te do wycierania rąk, ze względu na intensywną eksploatację i potencjalne rozwijanie się na nich bakterii, warto prać nawet co 2-3 dni. Podobnie, ręczniki kąpielowe, mimo że po użyciu wydają się czyste, powinny trafiać do pralki co 3-4 dni lub po 3-5 użyciach, aby zapewnić im świeżość. Codzienny kontakt ręczników do twarzy z olejkami i resztkami kosmetyków sprawia, że najlepiej jest je prać codziennie lub co drugi dzień. Warto podkreślić, że nawet jeśli ręcznik wygląda na czysty, może kryć niewidoczne bakterie, dlatego regularne pranie jest bardzo ważne dla naszego zdrowia i komfortu.