Dlaczego ręczniki tracą swoją miękkość i jak temu zapobiec?
Dlaczego nasze ręczniki tracą swoją miękkość?
Utrata właściwości ręczników najczęściej spowodowana jest ich niewłaściwą pielęgnacją. Może być to zbyt częste pranie lub pranie w niewłaściwej temperaturze. Problem może tkwić w detergentach – jeśli używamy zbyt dużej ilości proszku do prania, jego resztki osadzają się na włóknach a ręcznik staje się sztywny i mniej chłonny. Choć może się wydawać, że płyn do płukania dodaje miękkości, często działa przeciwnie. Tworzy on warstwę, która sprawia, że ręcznik jest mniej chłonny. Niektóre płyny do płukania mogą nawet obniżać zdolność do schnięcia, czyniąc go wilgotnym przez dłuższy czas. Twarda woda, bogata w wapń i magnez, także może być jednym z najbardziej niepozornych wrogów miękkości Twojego ręcznika. Minerały zawarte w twardej wodzie osadzają się na jego włóknach, czyniąc je szorstkimi. Z czasem te osady mogą się kumulować, znacząco wpływając na strukturę i komfort użytkowania ręcznika.
Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste?
Nie zapominaj o pierwszym praniu!
Ręczniki to wymagające tekstylia, dlatego najpierw trzeba odpowiednio je przygotować, by cieszyć się ich właściwościami. Pierwsze pranie jest istotne z kilku powodów – przyniesione ze sklepu ręczniki mogą być zakurzone, a także na ich powierzchni znajdują się pozostałości składników chemicznych i barwników, które były użyte do ich produkcji. Nowe ręczniki zwłaszcza te bawełniane oraz frotte warto jest również wcześniej namoczyć w zimnej wodzie przez kilka godzin. Taki zabieg pomaga zwiększyć ich chłonność poprzez rozluźnienie i otwarcie się włókien. Jeśli chodzi o zabezpieczenie trwałości koloru dobrym sposobem jest dodanie do wody niewielkiej ilości octu. Najlepszym na to momentem będzie faza płukania. Po tej czynności ręczniki nie będą się także elektryzowały.
Pierz ręczniki osobno i segreguj je pod względem koloru!
Oddzielając ręczniki od ubrań, zapewnisz im bardziej specjalistyczne traktowanie, które pozwoli na zachowanie ich struktury i uniknięcie uszkodzeń. Prane z innymi rzeczami mogą łatwo zaciągnąć się przez guziki, zamek błyskawiczny czy nawet szorstkie szwy innych ubrań, dlatego ważne jest, żeby były prane oddzielnie. Ręczniki, zwłaszcza te wykonane z bawełny frotte, mają zdolność do wchłaniania dużej ilości wody, co sprawia, że stają się znacznie cięższe podczas prania. Jeśli będą zmieszane z ubraniami, które są lżejsze może to zakłócić równomierne rozłożenie ciężaru w bębnie pralki, co skutkuje nierównomiernym praniem. Może wtedy powstać nieprzyjemny zapach, a detergent nie wypłucze się tak jak powinien. Segregacja pod względem koloru zapobiegnie ewentualnemu zafarbowaniu tkanin.
Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze prania!
Unikaj wysokich temperatur, które mogą uszkodzić strukturę włókien. Dla zachowania puszystości materiału, zaleca się pranie w temperaturze 40°C lub 60°C. Pierwsza z tych wartości jest idealna dla ręczników o intensywnych barwach. Najlepsze efekty daje zazwyczaj program do tkanin delikatnych lub standardowy program do bawełny, ponieważ minimalizuje to ryzyko pogniecenia lub uszkodzenia ręcznika, także przy wirowaniu. Dla ręczników wykonanych z mikrofibry, tych szybkoschnących czy sportowych, zalecane jest pranie w temperaturze poniżej 40°C, ze względu na ich większą wrażliwość na podwyższone temperatury. Niewskazane są natomiast krótkie programy oraz te, które używają mało wody, takie jak programy ekologiczne.
Jak często prać ręczniki?
Częstotliwość prania zależy od intensywności używania oraz przeznaczenia ręcznika, dlatego dobrze jest robić to regularnie nie tylko dla zachowania ich właściwości, ale również ze względów higienicznych. Te, których używamy do wycierania rąk lub twarzy wilgotnieją częściej, co wiąże się z powstawaniem nieprzyjemnego zapachu oraz gromadzeniu się bakterii. Nie wystarczy im samo suszenie, dlatego powinny być prane znaczenie częściej niż ręczniki kąpielowe. Te z kolei należy dobrze rozwiesić i dokładnie wysuszyć.
Właściwe suszenie ręczników
Suszenie ręczników na świeżym powietrzu to jedna z najlepszych metod, by były one świeże i miękkie. Przed wywieszeniem najpierw je strzepnij i upewnij się, że będą rozłożone na płasko, co zapewni równomierne suszenie i uniknięcie zagnieceń. Unikaj suszenia ręczników w pełnym słońcu przez dłuższy czas, gdyż może to powodować wyblaknięcie kolorów oraz szorstkość.
Inną dobrą metodą jest suszenie w suszarce bębnowej, dzięki temu będą równie miękkie i przyjemne w dotyku oraz chłonne przez długi okres ich użytkowania, a o nieprzyjemnym zapachu nie będzie mowy. Temperatura suszenia nie powinna przekraczać 60°C.
Jaka tkanina będzie najlepsza na ręcznik?
Klasyczna bawełna, ceniona od pokoleń za swoje niezrównane właściwości, jest uważana za jeden z najlepszych materiałów do produkcji ręczników. Jej wyjątkowa chłonność sprawia, że ręczniki wykonane z tego materiału skutecznie pochłaniają wodę, przyspieszając proces suszenia skóry po kąpieli czy prysznicu. Dodatkowo, klasyczna bawełna jest naturalnym materiałem, który nie powoduje podrażnień, dzięki czemu jest szczególnie polecana dla osób z alergiami i wrażliwą skórą. Posiadamy szeroką ofertę ręczników bawełnianych dostępnych w wielu opcjach kolorystycznych, które są miękkie, chłonne oraz niezwykle stylowe.
Innym bardzo cenionym materiałem jest bambus, który posiada unikalne właściwości. Ręczniki bambusowe, podobnie jak te bawełniane, charakteryzują się doskonałą chłonnością. Co więcej, bambus naturalnie posiada właściwości antybakteryjne, co przekłada się na mniejsze ryzyko rozwoju bakterii i nieprzyjemnych zapachów na ręczniku. Zapraszamy do odkrycia naszego bogatego asortymentu ręczników bambusowych .
Jeśli zależy Ci na sprężystości i dużej wytrzymałości, wybierz ręczniki z bawełny egipskiej , które również oferuje nasz sklep. Bawełna egipska jest znana na całym świecie ze względu na długie włókna, które przekładają się na trwałość i miękkość tkaniny. Co więcej, przędza z bawełny egipskiej nie ulega mechaceniu, co oznacza, że zachowuje swój pierwotny wygląd przez długi czas. Nie tworzy też pyłków, dzięki czemu jest przyjazna dla alergików. Istotną zaletą jest również fakt, że tkanina z każdym kolejnym praniem staje się miększa, co przekłada się na jeszcze większy komfort użytkowania.