Fraud Blocker
Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jak prawidłowo prać pościel, by służyła latami?

2023-10-10
Jak prawidłowo prać pościel, by służyła latami?

Dlaczego to ważne, by często prać pościel?

Pościel towarzyszy nam każdej nocy otulając nas do snu, a tym samym codziennie ma bezpośredni kontakt z naszym ciałem wchłaniając pot lub zbierając martwy naskórek. Zdarza się, że jemy w łóżku, a wtedy okruszki jedzenia również się na niej osadzają. Tak samo dzieje się z kurzem oraz sierścią naszych domowych pupili. Wszystkie te czynniki stwarzają idealne środowisko dla rozwoju bakterii i roztoczy. Te mikroorganizmy mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, prowadząc do problemów alergicznych czy nawet różnego rodzaju schorzeń. Troska o regularną i właściwą pielęgnację pościeli jest więc nie tylko kwestią estetyki oraz ładnego zapachu, ale przede wszystkim dbałości o nasze zdrowie.

Jak często nasza pościel wymaga prania?

Regularne pranie pościeli powinno być nawykiem i obowiązkiem każdego domownika. Częstotliwość prania pościeli zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od intensywności jej użytkowania. W idealnych warunkach zaleca się prać pościel co najmniej raz na dwa tygodnie, aby pozbyć się nagromadzonego potu, martwego naskórka oraz bakterii. Jeżeli pocimy się nocą intensywniej lub spożywamy posiłki w łóżku, warto skrócić ten okres. Osoby cierpiące na alergie, zwłaszcza na roztocza kurzu, powinny prać pościel nawet raz w tygodniu. W sytuacjach, gdy w łóżku śpi małe dziecko lub jeśli jesteśmy chorzy, pościel może wymagać częstszej wymiany i prania. W każdym przypadku ważne jest, aby być czujnym na sygnały wskazujące na potrzebę odświeżenia – takie jak nieprzyjemny zapach czy widoczne zabrudzenia. Regularne pranie pościeli w pralce automatycznej pozwoli pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, bakterii i roztoczy, które negatywnie wpływają na jakość naszego snu.

Pranie pościeli – podstawowe zasady

Prawidłowe pranie pościeli to klucz do jej długowieczności i świeżego wyglądu, jednak zanim wrzucimy ją do pralki warto najpierw sprawdzić jej metkę. To na niej znajdują się wskazówki od producenta, dzięki którym możemy sprawdzić jakie ustawienia pralki wprowadzić, żeby nie zniszczyć materiału. Kolejnym krokiem jest wytrzepanie pościeli przed umieszczeniem jej w pralce, co pozwala pozbyć się nadmiaru kurzu i roztoczy oraz wywrócenie jej na lewą stronę. Następnie warto zwrócić uwagę na sortowanie - oddzielając pościel według kolorów i rodzaju materiału, zapobiegamy przetarciom i przebarwieniom. Ważna jest też temperatura prania pościeli - większość najlepiej prać nie w więcej niż 60°C, gdyż delikatniejsze tkaniny mogą wymagać niższych temperatur. Wybór detergentu odgrywa kluczową rolę – zaleca się korzystanie z delikatnych środków do prania, które nie zawierają agresywnych chemikaliów mogących zniszczyć strukturę tkaniny. Warto także pamiętać, by nie używać nadmiaru detergentu, ponieważ może on pozostawić na pościeli osady, które czynią ją szorstką w dotyku. Pod uwagę należy wziąć również kolorystykę pościeli – do białej wyjątkowo można użyć wybielacza, co pozwoli zapobiec żółknięciu tkaniny, natomiast do kolorowej najlepiej używać środków chroniących kolor przed blaknięciem. Przestrzeganie tych podstawowych zasad pozwoli zachować piękno i komfort Twojej pościeli przez wiele lat.

Różne materiały pościeli – w jakiej temperaturze prać pościel?

Kiedy mówimy o pościeli, nie możemy zapomnieć o różnorodności materiałów. To w ilu stopniach prać pościel uzależnione jest właśnie od tego z jakiej tkaniny jest ona wykonana.

Pościel bawełnianą, w tym pościel z bawełny egipskiej można bez problemu prać w temperaturze 60°C z ustawieniem średniego wirowania, natomiast pościel z satyny bawełnianej wymaga już niższej temperatury, czyli maksymalnie 40°C. To ważne by tego przestrzegać, ponieważ pranie pościeli w wysokiej temperaturze może ją uszkodzić.

Do prania pościeli z flaneli zalecamy delikatne detergenty oraz temperaturę 40°C, a także niskie obroty wirowania oraz niewielki dodatek płynu zmiękczającego. Pranie zarówno ręczne, jak i w pralce jest akceptowalne.

Pościel lniana, chociaż jest delikatna w dotyku znakomicie znosi temperatury do 60°C. Dla zachowania jej właściwości warto jednak unikać silnych detergentów oraz płynów do płukania. Pościel z kory natomiast można prać w przedziale 40°C-60°C, unikając wirowania oraz prasowania.

Pościel z mikrofibry najlepiej prać w temperaturze 30°C, by nie osłabić jej włókien. Warto także unikać środków wybielających.

Ekskluzywna pościel jedwabna wymaga już specjalnego traktowania. Optymalna temperatura do tej prania to 30°C przy użyciu wyłącznie delikatnych środków do prania.

Prawidłowe przechowywanie pościeli również ma znaczenie

Nie zapominajmy o tym, by odpowiednio przechowywać upraną pościel, która czeka na swoją kolej – w przeciwnym razie będziemy musieli zrobić to kolejny raz. Po pierwsze, pościel powinna być dokładnie wysuszona przed złożeniem, aby uniknąć rozwijania się bakterii i pleśni. Idealne miejsce do przechowywania to sucha, przewiewna i ciemna szafa lub komoda. Warto także zainwestować w bawełniane lub lniane pokrowce na pościel, które zapewnią jej dodatkową ochronę przed kurzem i światłem. Regularne przewietrzanie pościeli, na przykład podczas sprzątania, również pomoże zachować jej świeżość i zapobiec gromadzeniu się nieprzyjemnych zapachów.

Domowe sposoby prania pościeli

Domowe metody prania pościeli cieszą się niesłabnącą popularnością, głównie dzięki swojej skuteczności i naturalności. Jednym z sprawdzonych trików jest dodawanie sody oczyszczonej do prania, która działa jak naturalne wybielanie, czyniąc bieliznę pościelową jaśniejszą i bardziej świeżą. Ocet, używany zamiast płynu do płukania, nie tylko zmiękcza tkaninę, ale również neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Jeżeli chcemy uniknąć żółknięcia białej pościeli, warto namoczyć ją przed praniem w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Natomiast dla dodatkowego aromatu, kilka kropli ulubionego olejku eterycznego w pralce sprawi, że nasza pościel będzie pachniała świeżością na długo. Warto sięgać po te proste, domowe sposoby, które są nie tylko skuteczne, ale również ekologiczne i bezpieczne dla skóry.

pixel