Darmowa dostawa od 99,99 zł

Jaką kołdrę na lato wybrać?

2019-03-22
Jaką kołdrę na lato wybrać?

Kołdrę kupujemy raz na kilka lat, a zatem warto przemyśleć jej wybór. Nie jest to jednak proste zadanie – zebraliśmy kilka porad, aby ułatwić Wam to zadanie. Najczęściej mamy dwa komplety – na lato oraz zimę, ew. komplet uniwersalny. Co wybrać?



Rodzaje kołder a pora roku


Dobrej jakości kołdra powinna nam służyć przez kilka lat, dlatego warto wiedzieć, czym kierować się podczas jej wyboru. To ważny element ozdobny sypialni, ale przede wszystkim musi pełnić swoją podstawową funkcję, czyli zapewnić dobry sen i wypoczynek. Jeśli będzie nam za gorąco albo za zimno, na pewno nie wstaniemy rano wypoczęci. Zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest zatem kluczowe.

Inne komplety sprawdzą się w sezonie letnim, a inne w zimowym. Muszą być jednak przyjemne w dotyku, bo bez tego spokojny sen nie jest możliwy. Kluczowe jest w tym przypadku wypełnienie oraz klasa cieplna. Przez lata nasi przodkowie spali pod kołdrą z pierzem lub grubych skór, ale od tego czasu oferta znacznie się poszerzyła.

Pierze gwarantuje dobrą izolację cieplną, puch lepszą termoizolację, ale obie odmiany mogą nie odpowiadać alergikom. Nie uczulają kołdry wełniane i jedwabne, a dodatkowo są bardzo ciepłe. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając kołdrę letnią oraz zimową.


Kołdra puchowa – uniwersalny wybór


Latem kołdra powinna zapewnić świetną cyrkulację powietrza, z kolei jesienią i zimą ważne jest, aby przede wszystkim utrzymała ciepło. Można znaleźć komplety uniwersalne, które spełnią większość naszych wymagań – to tzw. kołdry wielosezonowe, całoroczne. Na pewno dobrym wyborem będą kołdry puchowe, gdyż są wyjątkowo funkcjonalne.

Doskonale odprowadzają wilgoć i zapewniają odpowiednią ilość ciepła, a zatem są na tyle uniwersalne, że można pod nimi spać zarówno latem, jak i zimą. Jeśli ważna jest dla nas wysoka jakość, warto wybrać puch gęsi, wytrzymały i sprężysty. Puch zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, a zatem nie grozi jej zwilgotnienie.


Kołdra wypełniona poliestrem silikonowym


Dla poszukujących kołdry lekkiej i delikatnej, która zapewni właściwą cyrkulację powietrza, warto wziąć pod uwagę kołdrę wypełnioną poliestrem silikonowym. To dobry wybór do ciepłych i ogrzewanych pomieszczeń. Nie grozi nam pod nią przegrzanie, pot może swobodnie odparować, a materiał nie jest narażony na zawilgotnienie. Poza tym ten rodzaj kołdry jest antyalergiczny. Silikonowe włókna sprawiają, że wypełnienie pozostaje miękkie i trwałe również po praniu.


Kołdra z pokryciem bawełnianym


Można wybrać konkretny rodzaj bawełnianej tkaniny, co wpływa na grubość i wytrzymałość kołdry. Popularny jest m.in. adamaszek z wzorami, inlet, czyli tkanina o splocie skośnym itd. To dobre rozwiązanie w kołdrach puchowych, gdyż pierze nie wydostanie się na zewnątrz. Jest wyjątkowo delikatna, a zatem zapewni komfortowy sen zarówno latem, jak i zimą.


Kołdra z pokryciem z mikrofibry


Poliestrowa tkanina wysokiej jakości jest przyjemna i miękka w dotyku, szybko wysycha, dzięki czemu można ją często prać. Co ważne, jest też odpowiednia dla alergików. Mikrowłókna są znacznie cieńsze nawet od… ludzkiego włosa. Ich gęsty splot to gwarancja, że idealnie zatrzymują ciepło.


Oznaczenie cieplne


Aby określić poziom ciepła różnego rodzaju kołder, warto wiedzieć, że przyjęły się różne skale określające właściwości cieplne poszczególnych modeli. Nie ma jednak jednej uniwersalnej, są różne oznaczenia klasy ciepła, zależnie od producenta – to m.in. skala TOG, trzystopniowa skala cieplna itd.

pixel