Jakie są najlepsze sposoby na pranie pościeli i kołder?
Pranie pościeli – dlaczego to takie ważne?
Regularnie poddawana czyszczeniu bielizna pościelowa to podstawa zachowania higieny w naszych łóżkach. Powinniśmy zatem prać pościel minimum dwa razy w miesiącu, a nawet częściej jeśli jesteśmy podatni na alergie. Dla zachowania większej świeżości w sypialni dobrze jest też wietrzyć pomieszczenie, co pomaga w redukcji kurzu i roztoczy, które gromadzą się na tkaninach. Pranie należy się również kołdrom i poduszkom, które powinny być odświeżane przynajmniej dwa razy w roku. W ten sposób zachowamy w sypialni świeżość, która w zdecydowanie pozytywny sposób wpłynie na komfort naszego snu.
Pranie naszej pościeli we właściwy sposób pozwoli znacznie wydłużyć jej żywotność i sprawi, że będzie wyglądała i pachniała jak nowa długo po jej zakupie. Dla osiągnięcia takiego efektu musimy przede wszystkim sprawdzać informacje na metce dotyczące prania, suszenia oraz prasowania, dzięki czemu będziemy mogli dostosować metody prania do konkretnego rodzaju tkaniny. Każdy materiał jest inny i wymaga innego podejścia jednak bez względu na to zawsze powinniśmy pamiętać, żeby segregować pranie według kolorów i nie prać jasnej pościeli z ciemną lub kolorową, by uniknąć zafarbowania, a także poddawać je delikatnemu suszeniu.
Różne tkaniny – poznaj zasady ich prania!
Pranie pościeli wykonanych z różnych materiałów wymaga stosowania odpowiednich metod i detergentów. Właściwy sposób czyszczenia naszych kompletów pościeli pozwoli na utrzymanie jakości tkanin oraz ich trwałości.
Pościel bawełniana jest naturalna, przewiewna i wytrzymała, dlatego może być prana w temperaturze nawet do 60 stopni Celsjusza. Pozwala to na skuteczne usunięcie zabrudzeń, bakterii i alergenów, a w razie mocnych zabrudzeń można zastosować program przedłużonego prania. Pościel z bawełny znosi dobrze również wirowanie oraz suszenie w suszarce bębnowej. Pościel flanelowa, która wykonana jest z bawełny potrzebuje jednak większej uwagi. Powinna być prana w temperaturze nie większej niż 30 stopni Celsjusza, ponieważ może się skurczyć, a także suszona w stanie rozwieszonym. W przypadku prania pościeli satynowej temperatura prania nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza.
Tkaniny syntetyczne, takie jak poliester czy mikrofibra, najlepiej prać w temperaturze nie większej niż 40 stopni Celsjusza na programie dedykowanym właśnie dla takich tkanin, który zapewnia łagodne czyszczenie. Suszarka bębnowa może niestety uszkodzić niektóre rodzaje syntetyków, dlatego lepiej tego unikać. Pościel z mikrofibry schnie bardzo szybko, dlatego rozwieszenie jej na świeżym powietrzu lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu będzie dobrym rozwiązaniem.
Podczas prania pościeli lnianej zaleca się stosowanie delikatnych detergentów, najlepiej przeznaczonych dla tkanin naturalnych oraz unikanie stosowania środków wybielających, które mogą osłabić włókna materiału. Pranie najlepiej przeprowadzać w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza, aby nie uszkodzić struktury tkaniny. Warto także zrezygnować z używania miękkich płynów do płukania, które mogą wpłynąć na właściwości przewiewne tkaniny. Pościel lnianą najlepiej suszyć na świeżym powietrzu, ponieważ pozwala to zachować jej miękkość. Prasowanie natomiast nie jest konieczne, ponieważ lniane tkaniny mają naturalną skłonność do marszczenia się, co dodaje im uroku.
Kołdry i poduszki – czy one także powinny być prane w pralce?
Regularne czyszczenie kołder i poduszek przedłuża oczywiście okres użytkowania tych produktów. Z czasem puch i pierze mogą naturalnie zbijać się w jednym miejscu, powodując, że kołdra czy poduszka stają się znacznie cieńsze, jednak pranie pomaga wymieszać wypełnienie umożliwiając jego równomierne rozłożenie w poszyciu. Procesowi prania możemy poddać również kołdry i poduszki z syntetycznym wypełnieniem, w obu przypadkach musimy jednak zawsze pamiętać, by stosować się do zaleceń producenta zawartych na metce, żeby upewnić się, że nasze tekstylia nadają się do prania w pralce.
Pranie kołdry i poduszki puchowej – jak to zrobić w warunkach domowych?
W przypadku produktów z naturalnym wypełnieniem musimy pamiętać o nastawieniu pralki na delikatny program prania z wirowaniem na niskich obrotach. Temperatura maksymalna powinna wynosić 30-40 stopni Celsjusza. Dobrą opcją jest wykorzystanie specjalnych kulek, które w trakcie prania będą rozbijać wypełnienie. Upraną kołdrę najlepiej suszyć podczas słonecznego dnia, ponieważ zajmuje to sporo czasu, nawet do kilku dni. To bardzo ważne, by upewnić się, że produkty dokładnie wyschły, by uniknąć rozwoju pleśni w ich wnętrzu.
Musimy pamiętać, że wybór kołder puchowych jest szeroki, dlatego za każdym razem przed pierwszym praniem naszej kołdry powinniśmy zapoznać się z informacjami na metce, by upewnić się, że mogą być one prane w pralce.
Kołdry z wypełnieniem syntetycznym – jak je prać?
Jest to łatwiejszy proces niż w przypadku kołder puchowych i zajmuje mniej czasu, ponieważ wysychają one dość szybko. Do uprania takiej kołdry wystarczy temperatura 30-40 stopni Celsjusza, ważne by nie przekraczać 60 stopni Celsjusza. Po praniu najlepiej będzie rozwiesić ją na świeżym powietrzu w ciepły, wietrzny dzień, gdzie będzie mogła spokojnie się suszyć, natomiast w sezonie zimowym w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura pokojowa. Oferta kołder syntetycznych również jest szeroka, dlatego pamiętajmy, by upewnić się, że akurat nasza kołdra może być prana w domowej pralce.
Pralnia chemiczna – alternatywa dla prania w domu
Pranie pościeli i kołder w pralniach chemicznych to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu lub możliwości, aby zrobić to samodzielnie. Miejsca te oferują profesjonalne usługi, które mogą pomóc w utrzymaniu Twojej pościeli i kołder w idealnym stanie.
Taki zabieg jest szczególnie zalecany kołdrom z delikatnym wypełnieniem, takim jak puch, które wymagają specjalnej opieki. Pralnie mają odpowiednie urządzenia i środki czystości, które pozwalają na bezpieczne i skuteczne czyszczenie tych produktów.
Pościel, zwłaszcza ta wykonana z delikatnych tkanin, takich jak satyna bawełniana czy jedwab, również może skorzystać na praniu chemicznym. Ten proces może pomóc w utrzymaniu kolorów i struktury tkaniny, a także zapewnić głębokie czyszczenie, które nie zawsze jest możliwe do osiągnięcia w domu.