Darmowa dostawa od 99,99 zł

Najlepsze sposoby na pranie firan

2023-11-16
Najlepsze sposoby na pranie firan

Jak przygotować firany do prania? – namaczanie firanek

Jeśli chcemy odświeżyć nasze firany warto je najpierw przygotować do prania i przez kilka godzin pomoczyć je w zimnej wodzie, co jest istotne z uwagi na liczne zabrudzenia, które mogą się na nich znajdować i które mogą nie zostać całkowicie usunięte bez namaczania. Przy moczeniu firanek należy dostosować metodę do rodzaju zabrudzeń. Firanki zakurzone lub niezbyt brudne firany można moczyć przez kilka godzin w czystej wodzie, wymieniając ją, jeśli stanie się brudna. Firanki pożółkłe, zabrudzone dymem tytoniowym lub wyblakłe od słońca, wymagają moczenia w wodzie z sodą oczyszczoną, a w razie potrzeby stosowania specjalnych środków wybielających, odpowiednich do tkaniny firanki. Firanki poplamione tłuszczem najlepiej moczyć w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, natomiast pranie kolorowych firan najlepiej jest poprzedzić moczeniem w wodzie z płynem do prania, aby uniknąć odbarwień.

Jak prać firany? - różne sposoby

Pranie w pralce

Pranie ręczne firanek to metoda bezpieczna dla każdego rodzaju tkaniny, jednak jest to zajęcie czasochłonne. Wystarczy, że ustawimy delikatny program w pralce. Temperatura prania firanek z tkanin syntetycznych powinna wynosić 30 stopni Celsjusza, podczas gdy standardowe białe firanki najlepiej prać w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Delikatne pranie poprzedzone moczeniem firanek usunie plamy i pozwoli uniknąć skurczenia się tkaniny. Jaki detergent wybrać? Odpowiedni będzie specjalny środek do prania firan lub zwykły proszek do prania uzupełniony o dodatek proszku do pieczenia.

Ręczne pranie firanek - kiedy jest konieczne?

Mimo istnienia programów prania firanek, nie wszystkie typy nadają się do prania w pralce. Firany wykonane z bardzo delikatnych włókien, takich jak woal oraz te haftowane wymagają ręcznego prania, podobnie jak firanki z długimi frędzlami, ponieważ pranie maszynowe może prowadzić do ich uszkodzenia poprzez splątanie lub rozdzielenie nici. Pranie ręczne firanek, które są delikatne najlepiej przeprowadzić w wodzie o temperaturze około 30°C, z wyborem detergentu do prania firan lub zwykłego proszku.

Pranie chemiczne firanek

Chemiczne pranie firanek jest profesjonalną metodą czyszczenia, która jest szczególnie skuteczna jeśli chodzi pranie delikatnych tkanin, które są trudne do prania w domu. Ten proces wykorzystuje specjalne środki chemiczne zamiast wody, co pozwala na delikatne, ale dogłębne czyszczenie firanek bez ryzyka uszkodzenia, skurczenia się lub zmniejszenia ich trwałości. Jest to idealne rozwiązanie dla firan wykonanych z delikatnych materiałów, takich jak jedwab czy koronka oraz dla tych z delikatnymi zdobieniami lub haftami, które mogłyby ulec uszkodzeniu w procesie prania w pralce.

Częstotliwość prania

To jak często prać firany, zależy w znacznym stopniu od miejsca, w którym są zawieszone. Firany w sypialni wymagają rzadszego prania niż te w kuchni, gdzie są bardziej narażone na intensywne zapachy czy plamy tłuszczu. Inne czynniki przyspieszające zabrudzenie firan to obecność dużych ilości kurzu w pomieszczeniu, częste dotykanie, dym tytoniowy, smog, a także zwierzęta domowe, które mogą brudzić tkaniny wiszące w oknach. W takich przypadkach zaleca się prać firanki co najmniej raz na kwartał. Jeśli takie warunki nie występują, wystarczy odświeżać firany co pół roku. Najlepiej jest jednak regularnie oceniać ich stan, aby odpowiednio dostosować częstotliwość prania.

Wybielanie firan – domowe sposoby

Domowe sposoby wybielania firan są bardzo proste i przy użyciu ogólnie dostępnych produktów spożywczych. Użycie sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia doskonale je rozjaśniani i usunie zabrudzenia. Biały ocet świetnie sprawdzi się w przypadku firan z tkanin syntetycznych. Sok z cytryny, dodany wcześniej do wody, w której namaczamy firanki nada im świeżego zapachu i równie dobrze je wybieli. Skorupki jajek to jedna ze starszych metod wybielania firan - należy wrzucić je do lnianego woreczka i umieścić w pralce razem z firanką.

Suszenie firanek

Zaleca się unikanie suszenia firanek w suszarce bębnowej, ponieważ wysoka temperatura i ruch mogą uszkodzić delikatne tkaniny. Najlepiej suszyć je w stanie rozwieszonym - jeśli mamy taką możliwość należy zawiesić je na sznurze nad wanną. Można również od razu zawiesić je na karniszu, jednak trzeba z tym uważać, ponieważ świecące słońce może sprawić, że zżółkną. Wieszanie wilgotnego jeszcze materiału sprawia, że prasowanie firanek nie jest konieczne, ponieważ wtedy same się prostują.

Wiesz już na jakim programie prać firany w pralce, jakie są domowe sposoby wybielania firan oraz jak skutecznie je suszyć, żeby nie trzeba było ich prasować. Zobacz teraz, jakie firany i zasłony posiadamy w naszym sklepie. Oferujemy szeroki wybór tych dekoracji okiennych w wielu kolorach i o różnym zawieszeniu tak, żeby pasowały na każde okno.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
pixel