Roztocza w łóżku — jak się pozbyć?
Spanie to znaczna część naszego życia, a dodatkowo spełnia ważną funkcję. Wpływa bowiem na codzienne funkcjonowanie, decyduje o regeneracji organizmu oraz energii do działania. Dlatego właśnie tak ważne jest, by zadbać o komfortowe oraz higieniczne miejsce do odpoczynku. Jednym z głównych niekorzystnych czynników dla zdrowia są roztocza, które gromadzą się zwykle w łóżku, materacu i pościeli. Wyjaśniamy, czym są oraz jak usunąć roztocza skutecznie, by nie narażać się na objawy alergii. Zapraszamy do lektury!
Czym są roztocza?
Roztocza w domu to mikroskopijne organizmy, które zaliczane są do rodziny pajęczaków. Żyją na materacach łóżek oraz w pościeli. Uwielbiają dużą wilgotność oraz temperaturę powyżej 20 stopni Celsjusza. Określa się je mianem pasożytów, które żywią się resztkami ludzkiego naskórka. Ugryzienia roztoczy prowadzą do powstawania grudek na skórze oraz wysypki. Czasami jednak reakcje są poważniejsze. Jeśli zatem obserwujesz na ciele jakieś zmiany, może to być znak, że masz roztocza w łóżku lub pościeli. Odchody tych pajęczaków często są powodem powstawania alergii, a nawet astmy. Dlatego właśnie warto zrobić wszystko, by się ich skutecznie pozbyć, a także przeciwdziałać rozmnażaniu się. Na szczęście sposoby na to są stosunkowo proste i nie wymagają użycia chemii oraz innych specjalistycznych preparatów.
Jak pozbyć się roztoczy z pościeli?
Podejrzewasz, że masz u siebie roztocza? Ugryzienia tych pajęczaków oraz alergie, które wywołują, są naprawdę dokuczliwe. Z tego względu tak ważne jest, by działać regularnie. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najlepsze pomysły na to jak pozbyć się roztoczy. Oto kilka z nich.
Częste wietrzenie pomoże Ci utrzymać higieniczność
Gdy masz roztocza w pościeli oraz łóżku, warto często wietrzyć miejsce, w którym odpoczywasz. Specjaliści zalecają, by otwierać okno od razu po obudzeniu. W ten sposób wpuszczasz do pokoju światło oraz świeże powietrze. To ono zapobiega rozwojowi roztoczy. Co ważne, takie działanie pozwala zarazem szybko się rozbudzić oraz wpływa pozytywnie na nastrój. Wystarczy kilka minut wietrzenia, by roztocza w domu przestały się rozmnażać. Regularne powtarzanie skutecznie wpłynie na higieniczność, a tym samym zwiększy komfort snu. Takim samym zabiegom warto poddawać pościel oraz sam materac. Wietrzenie pozwoli odparować nadmiar wilgoci, która jak wiesz, stanowi świetne środowisko dla rozwoju tych pajęczaków. W ten sposób Twoja pościel zyska także świeży zapach, dzięki czemu później łatwiej będzie Ci zasnąć.
Regularne pranie pościeli
Alergicy szczególnie zdają sobie sprawę z tego, jak dużym problemem są roztocza. Jak się pozbyć tych pajęczaków, gdy naprawdę doskwiera Ci alergia? Kolejnym skutecznym działaniem jest oczywiście regularne pranie i wymienianie pościeli. To również podstawa dla dbania o komfortowy sen oraz higienę. Roztocza w pościeli są zupełnie niewidoczne. Może wydawać Ci się, że masz bardzo czyste poszewki, lecz prawda będzie inna. Z tego względu warto prać prześcieradła i poszewki na kołdrę czy poduszkę co około 2 tygodnie. Korzystnie jest prać wówczas w 60 stopniach Celsjusza. Pozwoli Ci to pozbyć się nie tylko roztoczy, lecz również bakterii. Skutecznie działa także suszenie pościeli na świeżym powietrzu. Co ważne, przy zakupie tekstyliów do sypialni sprawdź, czy mogą być prane we wspomnianej temperaturze. Zwykle poszewki bawełniane sprawdzają się najlepiej.
Wystawienie pościeli na słońce lub mróz
Kolejnym pomysłem, jak pozbyć się roztoczy, jest wystawienie pościeli na słońce lub mróz w zależności od pory roku. Szczególnie skutecznie działa wystawienie tekstyliów na działanie promieni słonecznych. Zatem gdy tylko masz taką możliwość, wywieszaj pościel na balkonie lub na tarasie. To bardzo szybki sposób, bowiem wystarczy kilka minut, by zlikwidować większą część roztoczy. Równie dobrze działa niska temperatura. Co ważne, tekstylia wystawione na mróz zyskują piękny, świeży zapach. Pamiętaj jednak, by zmieniać ich ułożenie i od czasu do czasu dobrze je wytrzepać.
Roztocza — jak się pozbyć ich z łóżka?
Wiesz, już jak reagować, gdy masz roztocza w pościeli, co jednak gdy masz roztocza w łóżku? Przede wszystkim o tym musisz myśleć już na etapie zakupu materaca czy łóżka. Dobrym wyborem jest zwykle materac antyalergiczny, który zapewnia odpowiedni przepływ powietrza. Jak wiesz, roztocza nie lubią wilgoci, dlatego tak ważne jest zadbanie o cyrkulację. Posłanie powinno być zatem wykonane z naturalnych materiałów. Chronią one bowiem przed powstawaniem grzybów, roztoczy oraz bakterii. Nie możesz jednak zapominać o regularnych porządkach. Ważne jest czyszczenie wszelkich zakamarków oraz miejsce szczególnie trudno dostępnych. Nie pomijaj żadnego obszaru, a na pewno pozbędziesz się problemu. W tych działaniach ważna jest regularność.
Jak usunąć roztocza i zapobiegać ich powstawaniu?
Sposoby na to, jak pozbyć się roztoczy, nie są wymagające, a przy tym okazują się naprawdę skuteczne. Co ważne, nie musisz wydawać pieniędzy na profesjonalne środki chemiczne. Wystarczy zaangażowanie. Istotną kwestią przy walce z roztoczami jest zakup naprawdę dobrego posłania. Materace powinny być zatem nie tylko wygodne. Świetnym wyborem jest także pokrowiec, który można zdejmować i prać. Za jedne z lepszych materaców uznaje się takie wykonane z pianki wysokoelastycznej. To jednak nie wszystko, warto również zadbać o wysokiej jakości pościel bawełnianą lub inną, z certyfikowanych materiałów. Oprócz tego powinna mieć właściwości antyalergiczne. Skuteczne okazuje się także krochmalenie pościeli. Sprawia to, że tkanina jest odporna na przyswajanie bakterii oraz właśnie roztoczy.
Wiesz już, jak usunąć roztocza, a także jak zapobiegać ich powstawaniu. Pamiętaj jednak, że bardzo duże znaczenie dla Twojego zdrowia ma higieniczne środowisko. Dlatego jeśli zależy Ci na walce z roztoczami, koniecznie dbaj o porządku w całym mieszkaniu. Dobrym rozwiązaniem jest regularne sprzątanie miejsc, które najczęściej się pomija, np. zakamarki, kąty, narożniki, miejsca pod kanapą itp. Gdy zastosujesz wszystkie te zasady, możesz być spokojny. Nie tylko zyskasz czysta przestrzeń i pozbędziesz się kurzu, lecz także zwiększysz komfort snu i zapobiegniesz wystąpieniu alergii.