Fraud Blocker
Darmowa dostawa od 150,00 zł

Zagniecenia na pościeli – jak ich uniknąć?

2023-09-18
Zagniecenia na pościeli – jak ich uniknąć?

Starannie pościelone łóżko wygląda schludnie i estetycznie, co wprowadza atmosferę relaksu i luksusu. Wiele osób nie znosi kiedy na pościeli pojawiają się uporczywe zagniecenia, które tę estetykę zaburzają. Dlaczego nasza pościel nie wygląda tak idealnie, jak te z hotelowych sypialni czy katalogów? Zagniecenia na pościeli to nie tylko kwestia estetyki, ale również komfortu. Gładka pościel zapewnia nam lepszy sen i jest przyjemniejsza w dotyku. Przedstawimy Wam materiały, które naturalnie gniotą się najmniej oraz podzielimy się kilkoma sprawdzonymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji pościeli, tak by do tej pory wymięta pościel wyglądała schludnie i elegancko.

Dlaczego pościel się gniecie?

Kluczową rolę odgrywa tutaj typ tkaniny. Bawełna, chociaż uwielbiana za swoją miękkość, ma naturalną tendencję do gniecenia się, zwłaszcza w porównaniu z niektórymi tkaninami syntetycznymi, takimi jak poliester. Zwracając uwagę na sposób prania, należy pamiętać, że zbyt wysoka temperatura wody może dodatkowo zwiększyć powstawanie zagnieceń. Przeładowanie pralki rzeczami również nie sprzyja, gdyż tkaniny nie mają wystarczającej przestrzeni. Zbyt długie trzymanie pościeli w suszarce, szczególnie przy wysokich temperaturach, może sprawić, że zagniecenia stają się bardziej widoczne i trudniejsze do wygładzenia. Warto również unikać suszenia na słońcu bez odpowiedniego naciągnięcia i wygładzenia materiału.

Materiały pościelowe odporne na zagniecenia

Wśród pościeli niewymagającej prasowania można wymienić między innymi pościel z mikrofibry, która jest wyjątkowo cienkim włóknem syntetycznym, zazwyczaj wykonanym z poliestru. Jest lekka, trwała i bardzo miękka w dotyku, a także co ważne odporna na zagniecenia, co oznacza, że ​​rzadko wymaga prasowania. Jest również łatwa w pielęgnacji, szybko schnie i jest odporna na plamy.

Satyna bawełniana to rodzaj tkaniny wykonanej z bawełnianych włókien, ale w specjalnym splocie, który nadaje jej gładką i połyskliwą powierzchnię, dzięki czemu   pościel z satyny bawełnianej jest mniej podatna na zagniecenia w porównaniu do pościeli z tradycyjnej bawełny. Jest też miękka i przyjemna dla skóry, doskonała dla osób, które cenią sobie wysoki komfort snu oraz szyk i elegancję. Kolejną tkaniną bawełnianą, która cechuje się lepszą odpornością na zmarszczki jest perkal. Jego gęsty splot sprawia, że nie gniecie się łatwo, do tego zapewnia trwałość i przewiewność.

Podczas wyboru pościeli nie tylko rodzaj materiału ma znaczenie, ale także takie elementy jak gramatura, splot czy licznik nici. Inwestując w tkaniny wysokiej jakości, które mniej się gniotą, zapewniasz sobie większy komfort i estetyczny wygląd łóżka.

Czy konieczne jest prasowanie pościeli?

Opinie na temat prasowania pościeli są podzielone. Dla wielu jest to żmudny i mało ciekawy obowiązek, jednak warto zwrócić uwagę na aspekt zdrowotny. Pościel i prześcieradła są doskonałym środowiskiem dla roztoczy, dlatego zaleca się wymienianie tekstyliów co najmniej raz na dwa tygodnie z uwagi na obecność bakterii. Prasowanie pościeli żelazkiem, dzięki wysokiej temperaturze (powyżej 100°C), eliminuje szkodliwe mikroorganizmy, które mogą być przyczyną alergii. Wyprasowana pościel prezentuje się bardzo schludnie, ładnie złożona zajmuje mniej miejsca w szafie lub pojemniku na pościel. Dobrze jest prasować pościel na lewej stronie, nadrukiem do środka.

Jak pozbyć się zagnieceń na pościeli bez prasowania?

Delikatne pranie

Odpowiednie warunki prania pościeli zapewnią nam lepsze i lżejsze prasowanie. Wystarczy unikać nadmiernego napełniania pralki, by materiały miały przestrzeń do swobodnego poruszania się oraz stosowanie chłodniejszej wody, ponieważ wtedy tkaniny są mniej narażone na zagniecenia i uszkodzenia, które może spowodować wysoka temperatura prania. Ustawienie na mniejsze obroty również sprawi, że zagniecenia będą mniejsze. Takie pranie nie tylko pomoże to w zachowaniu jakości i wyglądu pościeli, ale także przedłuży jej żywotność.

Odpowiednie suszenie

Uważne suszenie to klucz do zachowania jakości pościeli i uniknięcia zagnieceń. Polega to na korzystaniu z suszarek bębnowych z programami o niższej temperaturze, unikaniu przesuszania i wyjmowaniu tkanin, gdy są jeszcze lekko wilgotne, co ułatwia ich wygładzenie. Optymalnym sposobem jest też suszenie na świeżym powietrzu . Po wyjęciu pościeli z pralki zadbaj o to, aby ją odpowiednio powiesić, żeby tkanina swobodnie zwisała ze sznurka. Powstałe zagniecenia pod wpływem ciężaru mokrej tkaniny powinny się rozprostować. Przed rozwieszeniem pościeli warto najpierw ją strzepać wykonując ruchy z góry do dołu, ponieważ w ten sposób również rozprostowujemy włókna materiału pościeli.

Prasowanie suszarką do włosów

Jeśli nie chcesz tracić czasu na ustawianie deski do prasowania i żelazka, wykorzystaj suszarkę do włosów, by wygładzić pościel. Najpierw delikatnie zwilż ją wodą, na przykład używając spryskiwacza, a potem susz suszarką. To szybki sposób na pozbycie się zagnieceń.

pixel