Nadwrażliwość sensoryczna – jaką poszewkę wybrać?
Czy wiesz, na czym polega nadwrażliwość sensoryczna i jakie są jej objawy? Wiele osób zmaga się z tą przypadłością, choć nie mają takiej świadomości. Jak podkreślają specjaliści, nie ma dwóch takich samych przypadków osób z nadwrażliwością sensoryczną, to istnieje kilka uniwersalnych wskazówek, które warto zastosować, aby podnieść swój komfort na co dzień. Dowiedz się, jakie znaczenie mają najprostsze wybory w redukcji uciążliwych objawów. Jednym z nich jest dopasowanie materiału pościeli, w której śpimy. Chcesz poznać szczegóły? Sprawdź, co chcemy Ci przekazać!
Czym jest nadwrażliwość sensoryczna?
Każdego dnia odbieramy liczne bodźce z otoczenia za pomocą zmysłów: słuchu, węchu, smaku, dotyku i wzroku. Dzięki temu lepiej poznajemy otaczający nas świat i wciąż zyskujemy nowe doświadczenia. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad intensywnością i znaczeniem bodźców – ponieważ są one dla nas zjawiskiem naturalnym. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które zmagają się z wysoką wrażliwością sensoryczną. Najprościej mówiąc, jest to zaburzony proces odbierania bodźców i reagowania na nie. Może objawiać się właśnie jako nadwrażliwość. Choć najczęściej dotyczy dzieci, to coraz więcej dorosłych uświadamia sobie obecność tego problemu u siebie lub najbliższych osób. Co zrobić, gdy mamy świadomość własnej nadwrażliwości sensorycznej? Najważniejsze jest określenie intensywności objawów i ustalenie dokładnej diagnozy, która pozwoli stwierdzić, jaki zakres obejmuje nadwrażliwość. Bardzo ważna jest świadomość, którego zmysłu (lub zmysłów) dotyczy nadwrażliwość. W przypadku niektórych osób wystarczające jest wprowadzenie kilku zmian w najbliższym otoczeniu i codziennym życiu, a inni muszą skorzystać z profesjonalnej terapii. Może ona polegać np. na stopniowym oswajaniu się z bodźcami, na które dana osoba reaguje nadmiernie. Jak zauważyć, że ktoś zmaga się z nadwrażliwością sensoryczną? Przede wszystkim jest to:
- wzmożona lub osłabiona reaktywność na bodźce,
- trudności z koncentracją,
- nadpobudliwość emocjonalna,
- zaburzenia koordynacji ruchowej.
Konkretna osoba może odczuwać dyskomfort w pewnych sytuacjach, w których konieczne jest przebywanie w określonej grupie osób, w danym miejscu i okolicznościach. Wielu dorosłych nie ma świadomości, że zmagają się z wysoką wrażliwością sensoryczną. Kiedy powinna zaświecić im się lampka alarmowa? Nadwrażliwość sensoryczna u dorosłych może objawiać się trudnościami w zasypianiu lub bezsennością.
Nadwrażliwość sensoryczna – poduszka i jej znaczenie
Być może zastanawiasz się, jakie znaczenie w temacie nadwrażliwości sensorycznej odgrywa poszewka, kołdra lub poszewka? Okazuje się, że każdy z tych elementów pełni istotną rolę. Jednym z powszechnych objawów nadwrażliwości sensorycznej jest wrażliwość na dotyk. Nie chodzi wyłącznie o bliski kontakt z innymi osobami, ale także wszelkie materiały, z którymi mamy kontakt na co dzień. Zalicza się do tego przede wszystkim odzież, którą nosimy, ale i pościel, w której spędzamy kilka godzin każdej doby. Ważna jest tkanina, z której wykonana została poduszka oraz poduszka. Najlepsze będą bezpieczne tkaniny z atestem, które nie powodują alergii, co będzie wpływać na pogłębienie dyskomfortu. Zadbajmy, aby nie pojawiły się guziki czy zamki mogące podrażniać twarz.
Okazuje się, że u osób z nadwrażliwością sensoryczną określona faktura materiału może powodować niewielki dyskomfort, a czasami objawiać się nawet silnym lękiem. Dlatego nie należy bagatelizować objawów, które obserwujemy u siebie, czy swoich dzieci, ponieważ nierozwiązany problem będzie narastał. Właśnie z tego powodu warto zadbać o dokładne postawienie diagnozy! Powinniśmy wiedzieć, które materiały powodują dyskomfort, a czasami także bezsenność i nerwowość, by móc je wyeliminować i wymienić na te, które nie wywołują uciążliwych dolegliwości. Do poduszki z odpowiedniego materiału warto starannie dopasować poszewkę, nie tylko ze względu na komfort użytkownika, ale także zachowanie właściwego poziomu higieny. Jeśli mamy świadomość, że naszym problemem jest nadwrażliwość sensoryczna – poszewka powinna zostać dobrana indywidualnie do potrzeb dziecka lub osoby dorosłej tak, aby nie potęgować objawów. Ma to znaczenie ze względu na komfort fizyczny, ale i psychiczny. Ma być zachętą do regularnego korzystania z niej. Dotyczy to zarówno poszewki, jak i poduszki, prześcieradła, koca oraz kołdry.
Jak wspomnieliśmy, jedną z metod terapii jest stopniowe oswajanie się z bodźcami wywołującymi objawy. Dlatego można podejmować próby (zarówno u dzieci, jak i dorosłych), podczas których będziemy uczyć się odpowiedniej reakcji na bodźce poprzez dotyk różnych faktur czy oglądanie różnych kolorów. Z czasem może okazać się, że poduszka lub poszewka z określonego materiału będzie lepiej tolerowana. Jednak jest to proces długotrwały i nie zawsze prowadzi do uzyskania pożądanych efektów.
Wysoka wrażliwość sensoryczna – jaką kołdrę wybrać?
Wiesz już, że poduszka i poszewka odgrywa istotną rolę w redukcji objawów nadwrażliwości sensorycznej. Przede wszystkim przyczynia się do lepszej jakości snu. Jednak to nie jedyna rola, jaką odgrywa pościel! Okazuje się, że jako wsparcie profesjonalnej terapii stosuje się kołdry sensoryczne. Co różni je od zwykłych modeli? Kołdry sensoryczne, od tych używanych powszechnie, różni przede wszystkim waga. Są cięższe, przez co wywierają na ciało większy nacisk. Specjaliści mówią, że taka kołdra wpływa na pobudzenie czucia głębokiego i powoduje poprawę orientacji ciała w przestrzeni. Kołdra sensoryczna, nazywana też obciążeniową, prowadzi do sprawniejszego odbierania bodźców z otoczenia. Sen pod nią wpływa na ukojenie i uspokojenie ciała. To ważne, ponieważ nadwrażliwość sensoryczna u dorosłych, ale i u dzieci wiąże się zarówno z aspektem psychicznym, jak i fizycznym. Sensoryczne kołdry obciążeniowe nie są jedną z metod terapii, ale stosuje się je wspierająco. Dzięki nim możliwe jest osiąganie lepszych efektów terapeutycznych.
Nadwrażliwość sensoryczna jest przypadłością, która nie mija wraz z wiekiem. Może zmienić się jedynie jej obraz lub stopień nasilenia. W zależności od uciążliwości objawów można zdecydować się na podjęcie profesjonalnej terapii pod okiem doświadczonego specjalisty. To, co możemy zrobić sami, to zadbać o eliminację najtrudniejszych dla nas bodźców z otoczenia, jeśli nie mamy możliwości oswojenia się z nimi. Podkreślmy, że w tym celu konieczne jest ustalenie dokładnej diagnozy, aby móc rozpocząć działanie w kierunku podniesienia własnego poziomu komfortu na co dzień.