Pościel żółknie — co zrobić?
2022-12-06
Jak wybielić pościel — od czego zacząć?
Zastanawiasz się, jak wybielić pościel, która już uległa zniszczeniu? Istnieje wiele sposobów zarówno tych domowych, jak i bardziej profesjonalnych, włączając pranie chemiczne. Ostatni sposób jest jednak zwykle mocno kosztowny i równie efektowny co tańsze rozwiązania. Brudna pościel może nastręczać wielu problemów, lecz przede wszystkim brzydko wygląda. Dlaczego, jeśli Twoje tekstylia są już żółte, pozostaje Ci je wyprać oraz wybielić. To kilku etapowy proces, który zaczyna się tak naprawdę od namaczania materiałów. Jak wszystkie plamy, tak i te żółte, schodzą lepiej, gdy pościel jest odpowiednio długo moczona. Często na tym etapie dodaje się już do wody wybielacza. Wówczas tekstylia leżą przez kilka godzin w przygotowanym roztworze. Jeśli rozważasz, jak wybielić pościel, to musisz wiedzieć, że wybielacza można użyć jedynie do białych tkanin. Sposób ten nie sprawdzi się, jeśli masz brud oraz żółty pot na pościeli kolorowej.Dlaczego pościel żółknie?
Powodem żółknięcia materiału jest zwykle złe przechowywanie pościeli. Jeśli gromadzisz wiele kompletów, zarówno na lato, jak i na zimę, które trzymasz w szafie, to na powierzchni tkaniny zbierają się zanieczyszczenia. Brud, kurz, wilgoć itp. to czynniki, które sprawiają, że Twoje pościel żółknie. Ważny jest zatem przepływ powietrza, pamiętaj, że każdy materiał go potrzebuje. Co więcej, brudna pościel może być wynikiem złego czyszczenia pościeli. W trakcie snu zbiera się żółty pot na pościeli, a także złuszcza się naskórek. Rzadkie pranie tekstyliów niestety działa na ich niekorzyść. Z czasem wybawienie takich plam może być niemożliwe. Powodem częstego prania nie powinny być jedynie względy wizualne, lecz także zdrowotne.Jak wybielić pościel w pralce?
Jak wiesz, właściwa higiena tekstyliów jest bardzo ważna dla ich estetyki. Istnieje wiele sposobów na wybawianie żółtych plam, m.in. wspomniane namaczanie w roztworze, jednak jak wybielić pościel w pralce bez narażania się na koszty pralni chemicznej? Jeśli chcesz dbać o swoje tekstylia w warunkach domowych, pamiętaj przede wszystkim, by stosować się do zaleceń producenta danych materiałów. Po praniu nie powinny zbyt długo leżeń w misce lub w pralce. Dlatego, jak najszybciej powieś wypraną pościel. Dzięki temu nie tylko nie będzie się gniotła, lecz także zachowa zapach świeżości. Na żółknięcie tkanin może wpływać suszenie na grzejniku, dlatego unikaj tej metody, jeśli tylko możesz. W zamian susz materiał na lewej stronie w mieszkaniu. Jak wybielić pościel w pralce skutecznie? Możesz zdecydować się na wspomniane namaczanie w roztworze z wymielaczem, a dopiero potem wrzucić materiał do bębna i wyprać wraz z białymi materiałami. Lekkie plamy zejdą również z tekstyliów bez namaczania. Kluczowe jest jednak przestrzeganie zaleceń na metce artykułu.Jak wybielić pożółkłą pościel?
Istnieje kilka sposób na to, jak wybielić pożółkłą pościel. Jeden z nich już znasz. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest tak naprawdę unikanie powstawania brzydkich przebarwień. Jak to zrobić? Już kupując komplety pościeli, staraj się wybierać jedynie te uszyte z najlepszych jakościowo tkanin. Oprócz tego odpowiednio czyść i przechowuj tkaniny. O tym powiemy Ci jeszcze. By pozbyć się plam, możesz skorzystać także z wybielacza. Dokładną instrukcję znajdziesz zarówno na materiałach, jak i środku, który planujesz zastosować. Warto jednak pokusić się o skorzystanie z bardziej domowych rozwiązań, zanim sięgnie się po mocne, chemiczne preparaty. Przechowywanie pościeli — jak to robić, by nie żółkła? Jednym z decydujących powodów żółknięcia materiałów jest złe przechowywanie pościeli. Jeśli chcesz, by materiały służyły Ci jak najdłużej, koniecznie pamiętaj o częstym praniu, a także wyciąganiu z szafy. Tkaniny muszą oddychać, a długie trzymanie ich w zamkniętym miejscu nie przyniesie niczego dobrego. Wrogiem tekstyliów jest ponadto wilgoć. Gdy poszewki zostaną niedoprane, na ich powierzchni mogą wystąpić żółte plamy. Świetnym rozwiązaniem na przechowywanie pościeli jest suszenie, prasowanie i staranne jej układanie, a także chowanie do szafy wraz z pochłaniaczem wilgoci.Jak prać pościel w pralce?
Zanim poznasz domowe sposoby na wybielanie pościeli, koniecznie dowiedz się, jak prać pościel, gdy jeszcze nie jest zniszczona. Znaczenie ma oczywiście instrukcja na metkach od producenta. Każdy rodzaj pościeli może być prany w inny warunkach, m.in. innej temperaturze. Nie wszystkie materiały można poddawać, np. wirowaniu. Dlatego właśnie znajomość zaleceń jest kluczowa dla kondycji Twojej pościeli i jej żywotności. Co ważne, istotne jest też szybkie wyciąganie pościeli z bębna, najlepiej od razu po wypraniu.Domowe sposoby na wybielanie pościeli
Postanowiliśmy przedstawić Ci domowe sposoby na wybielanie pościeli, które będą tańsze niż pranie chemiczne. Takie tipy na pewno przypadną do gustu miłośnikom ekologii oraz prostych rozwiązań. Warto zatem wykorzystać kuchenne produkty, takie jak sok z cytryny, soli, sody oczyszczonej, a nawet proszku do pieczenia.- Użyj wody utlenionej — jeśli zastanawiasz się, jak wybielić pościel, możesz skorzystać z tego świetnego środka. Wystarczy, że do środka do prania dodasz pół szklanki 3% wody utlenionej, a następnie wrzuć do pralki, w której znajduje się pościel i wstaw zwykły program;
- Zastosuj zsiadłe mleko — nie jest to sposób bardzo znany, ale zarazem niezwykle skuteczny. Namocz tekstylia w letniej wodzie ze zsiadłym mlekiem lub dodatkiem soli. Dzięki temu plamy szybciej się spiorą. Pamiętaj jednak, by tak moczoną pościel włożyć do pralki i użyć pół szklanki octu;
- Namocz pościel we wrzątku — włóż materiały do miski i zalej gorącą wody. Gdy wystygnie, wymieszaj proszek i pół szklanki octu, a następnie włóż wszystko do bębna. Z pewnością efekty Cię zaskoczą!
Pokaż więcej wpisów z
Grudzień 2022